ALMANYA DOSYASI : Schleswig Holstein eyaleti, Alman okullarında öğleden sonra okutulan Türkçe’yi yas aklamak istiyor

Schleswig Holstein eyaleti, Alman okullarında öğleden sonra okutulan Türkçe’yi yasaklamak istemektedir.

Gerekçe olarak da, Türkçe bilen ve Türkiye ile ilişkilerini koparmayan Türk’lerin, uyuma zarar verdiğini ve Almanya’ya sadık birer vatandaş olamadıklarını söylemektedirler. (Nasıl bir zarar verildiği ve sadaketin tarifi maalesef yok)

Bu konudaki basın açıklamamı ve Alman basınındaki yansımalarını ilginize sunuyorum.

Daha fazla bilgi için, iletişim adresim aşağıdadır.

Saygılarımla

Refik Mor

Alman basınından:

LİNK : http://www.shz.de/lokales/holsteinischer-courier/tuerkisch-unterricht-sorgt-fuer-disput-id16517526.html

LİNK : http://www.kn-online.de/News/Nachrichten-aus-Neumuenster/Neumuenster-Diskussion-im-Rat-um-Tuerkisch-Unterricht-durch-Konsulatslehrer

LİNK : http://www.kn-online.de/News/Aktuelle-Politik-Nachrichten/Nachrichten-Politik/Tuerkisch-auf-dem-Stundenplan-Politiker-fordern-mehr-Kontrolle

Almanya insanlık suçu işliyor.!!!

İnsanların kimliği olan dilini Neumünster‘de yasaklıyorlar !!

Neumünster Belediye Meclisi, Hür Demokratların-(FDP“nin) önerğesi üzerine Neumünster Alman okullarında verilen Türkçe derlerini yasaklamak istiyor..

Gerekçe olarak ise, derslerin Alman demokratik standartlarına (nasıl bir şey ise) uyup uymadığını bilmediklerini, Türkçe ders için okul dersanesinin kullanım„ücreti ödenip üdenilmediğini ilk önce kontrol etmek istediklerini bildirmektedirler.

Konu Neumünster meclisine taşınmış ve 04 Nisan 2017’de Neumünster Meclisinde yapılan görüşmelerde, ufak yerel sol parti temsilcisinin haricindeki tüm partiler (SPD,CDU, YESILLER..v.s) öğretmeni Türkiye’den gönderilen ve Alman okullarında verilen Türkçe derslerinin iptal edilmesi yününde görüş bildirmişleridir.

Bu konuda (Sözde Ermeni soykırımı konusuna evet demediği için ve 650 Alman Milletvekiline bu kararlarını geri alması için mektup yazan ve bundan dolayı CDU grubundan atılan) Refik Mor yaptığı meclis konuşmasında, Alman meslektaşlarına adeta bir demokrasi dersi vermiştir. Bir insanın ana dilinin yasaklanmasının Birleşmiş Miletler HUKUKUNA göre, insanlığa Karşı yapılan büyük bir suç teşkil ettiğini belirten Refik Mor ‚Alman siyasilere dönererk: ‘‘Eğer bu yasağınızda ısrarcı olursanız, hakkınızda suç duyurusunda bulunacağım‘‘ demiştir.

İnteğrasyon ile Asimilasyonu birbirine karıştırıyorsunuz diye sözlerine devam eden Refik Mor: Yalnız asimile edilen (Kimliği elinden alınan) kişinin dini,dili,..v.s yasaklanır,bu yasaklama ise tüm temel insan haklarına aykırıdır. Demiştir.
Refik Mor ayrıca, Alman siyasetcilerin 1 Şubat 2000 yılında yürürlüğe giren yeni Alman Vatandaşlık kanunundan dan haberlerinin olmadığını belirterek, bu kanuna göre vatandaşlığa alınan bir göçmenin kendi genetik yapısının vatandaşlıkla beraber değişmediğini ve yalnızca Anayasal bir bağlılıkla vatandaşlığa alındığını belirtmiştir.

Refik Mor ayrıca, ‚‘‘Konsolosluk-Türkce dersleri‘ adı ile de bilinen Türkçe dersinin, Almanya ile Türkiyenin 1977’de yaptıkları uluslararası bir antlaşmaya dayanılarak uyğulandığını vurgulayan Refik Mor, ‚‘‘Anlaşılan odur ki, siz uluslararası antlaşmalara da uymuyorsunuz, lakin söze gelince de sizden demokrat ve hukukun üstünlüğüne inanan kimse tanımıyorsunuz‘, bu ne perhiz bu ne nane turşusu‘‘ demiştir.

Bu zamana kadar teoride başkalarına ders vermeye kalkışanlara, şimden sonra aynayı kendilerine tutacağını belirten Refik Mor, ‚‘‘Sizler olsa olsa sahte demokrat olabilirsiniz, ama gerçek demokrat asla‘‘

LINKE’lerin, Neumünster’de faaliyet gösteren demokratik sivil toplum kuruluşu olan bazı derneklere "Bozkurt işareti yapıyorlar"‚ ‘‘Irkcı‘‘ ve ‚‘faşist‘‘ olduklarından dolayı (Son Kale gösterimi için v.s.belediyeye ait salon kiralanmıştı) yer tahsis edilmemelidir, içerikli önerğesi konusunda da söz alan Refik Mor:

‘‘Beyler, enteğrasyon istiyorsanız ilk önce bizlerle yani göçmenlerle bir masaya oturup, aynı göz hizasında konuşmanız gerek, fakat görünen odurki, birileri bazı göçmenlerin aleyhine kulağınıza birşeyler fısıldıyor.-o fısldayanları herkes tanıyor- ve sizlerde, araştırmadan bira masası etrafında, basın üzerinden veya buradan ahkam kesiyorsunuz ve hemen yasak ve ceza hükmünüzü veriyorsunuz‘‘ diyen Refik Mor ‚‘‘O zaman size soruyorum: aşırı sağcı F.J Strauß’u, Bay Seehofer’i ve göçmen, yabancı düşmanı AfD’’yi nereye sığdıracaksınız. Diye soran Refik Mor ‘’Bu dediğiniz Türk kökenli derneklerin 20-30 senedir hiçbir kriminal suçu bulunmamaktadır, eğer sizler demokrasiyi, kanunu göre değil de kafanıza göre belirliyorsanız biz bunda yokuz deyip, herkesi demokratik kurallara uymaya çağırmıştır.

Neumünster’li göçmenlerden büyük alkış alan Refik Mor’un bu haklı çıkışı, Alman basınında da (Holsteinischer Courier ve Kieler Nachrichten gazetelerinde) büyük yankı uyandırmıştır..

Saygılarımla

Refik Mor

Neumünster Meclis Üyesi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s