TARİH : İkinci Abdülhamid ve Yahudiler

Hayırlı Abdülhamidler…

Şimdi sizlere bir görsel sunuyorum; http://galeri.uludagsozluk.com/r/1388216/+

Bu görsel 1901 yılına ait bir yahudi tebrik kartı. roş aşana bayramı münasebeti ile bastırılmış olan kartta iki silüet görüyoruz. Bunlardan birisi nilhan osmanoğlu’nun dedesi ikinci abdülhamid… Karttaki diğer kişi ise siyonizmin babası theodor herzl

Bu "roş aşana" dediğimiz bayram yahudilerin yeni yılıdır. Yahudi inancının yılbaşısıdır yani. Karttaki ibranice yazıda da zaten "iyi yıllar – sultanın kalbi tanrı’nın elindedir – tanrı sizi siyon’dan (israil) kutsasın." yazmakta.

Şimdi ben bunları neden yazıyorum? Biliyorsunuz ki osmanlı’yı çarpıtan, osmanlı ile alakası olmayan birtakım zevat, abdülhamid’i yahudiler ile, daha doğrusu siyonizmle mücadele eden bir kahraman olarak lanse ediyorlar son yıllarda. Bu antisemitik yaygara ile abdülhamid’den kendilerine bir ata yaratmak niyetindeler.

Oysa ki ikinci abdülhamid siyonizmle savaşmak bir yana, osmanlı topraklarında siyonizmi kalıcılaştıran, siyonizme müsade eden hükümdardır.

Bu çok ciddi bir iddia belki, ama sunacağım doneler ile iddiamın haklılığını kanıtlamaya çalışacağım.

1837’de yapılan nüfus sayımına göre filistin bölgesinde yaşayan yahudi sayısı sadece 9000 idi ve osmanlı filistininde yahudilerin mülk edinmesi yasaktı. Filistinde 9000 yahudi yaşıyordu, ama bunların tapusu yoktu. Bütün bunlara rağmen filistin’e yahudi göçü başladı ve filistin’deki ilk yahudi yerleşimi 1860 yılında kuruldu. Yahudilerin ilk yerleşimi kurdukları tarihte de filistin’de yahudilere toprak satışı yasaktı.

Bakın bu rakamları unutmayın, yazının ilerleyen safhalarında dönüp bakacaksınız sonra…

Yahudiler 1882’de filistin’deki 2. yerleşimlerini kurduklarında filistin’de yaşayan yahudi nüfus 45.000 olmuştu, bunların çoğu da rusya’dan göçen yahudilerdi. Bu yahudilere tam 30.000 dönüm toprak satıldı.(30 kilometre kare)

Peki 1882’de iktidarda kim vardı? Siyonizme geçit vermeyen(!) abdülhamid han hazretleri muzaffer daima…(!)

Yahudiler bu toprakları yahudi kimlikleri ile değil, alman, ingiliz, avusturya macaristan vatandaşı kimlikleri ile aldılar. Tıpkı kuzey ırak ve güneydoğu anadolu bölgesinde bugün yaptıkları gibi yahudiler satın aldıkları toprakları kendi adamları olan yerli halktan kimselerin üzerine tapu çıkararak alıyorlardı.

Yahudilere toprak satışı yasak olmasına rağmen bir şekilde toprak almaları, bu alımlarda rayiç bedelin çok üzerinde paralar ödemeleri filistinli arapları iştahlandırdı. Öyle ki araziler ederinin 2-3 misline alıcı buluyordu.

Yüksek fiyatları gören arap toprak sahipleri ve şeyhleri hızla toprak satmaya başladılar. Arap toprak sahipler aldıkları parayı yahudilerin açtıkları bar, pavyon gibi eğlence yerlerinde yahudi kızları ile yediler. Yahudilerin parası böylece yeniden yahudilere dönüyordu.

Abdülhamit han bu geçen yıllar içinde her ne kadar yahudi yerleşimine izin vermiyor görünse de, "tavşana kaç tazıya tut" politikası izliyordu.

Zaten bugünkü israil’in kemik nüfusu ve israil ordusu’nun temelini oluşturan haganah birlikleri hep abdülhamid’in döneminde yeşerdi. 1908’de abdülhamid’in son döneminde filistin’deki yahudi nüfus 100 bini aşmıştı. 1. dünya savaşı’nın neticesinde filistin’i kaybettiğimizde ise yahudiler filistin’de 480.000 dönüm (480 kilometrekare) toprağa sahipti artık…bu satın alınan toprakların çoğu da filistinli arapların üzerine kayıtlıydı…

Peki bunlara dair bir belge var mı? Var tabi.

Alın size belge: başbakanlık osmanlı arşivi, y.prk.azj. 27/39

Bu belgenin içeriğine göz atalım…

15 ağustos 1893′de üç filistinli yöneticinin gönderdiği bir rapor, filistin’de yaşananları, ihanet ve gafletleri bir bir ortaya koyuyordu. Raporu, akka’nın eski umumi müdürü nabluslu muhammed tevfik, bihke’nin eski reji müdürü muhammed said ve bihke’ye bağlı bihar nahiye müdürü beyrutlu suphi efendiler hazırlamışlardı. Bu iki sayfalık önemli raporu sadeleştirerek ve kısaltarak filistin’i kimlerin sattığını merak edenlerin dikkatlerine sunuyorum.

Romanya ve Rusya göçmeni yahudilerin Osmanlı ülkesinde, özellikle filistin’de iskanları, filistin’e girmeleri ve burada arazi satın almalarının padişahın yüce emri ile yasaklandığı herkesçe bilindiği halde, bazıları özel çıkar ve menfaatleri, bazıları da bozguncu, zararlı fikir ve düşüncelerinin etkisiyle bu emre uymamışlardır.

1890 senesinde yafa ve hayfa kasabalarında baron hirsch‘in adamları mösyö henger ve mayer zelyan aracılığı ile yahudiler için toprak satın alınmış, rus tebaası 140 aile hayfa havalisine yerleştirilmişti. Bu işte onlara akka mutasarrıfı sadık paşa, eski hayfa kaymakamı mustafa efendi kanevetti, yeni hayfa kaymakamı ahmed şükrü, akka müftüsü ali, hayfa belediye reisi mustafa ve hayfa idare meclisi azasından necip efendi aracılık yapmışlardı.

Bu ekip, düzenledikleri sahte mukavele ve belgelerle eski adana mutasarrıfı şakir paşa ve cebel’i lübnan ahalisinden selim ve nasrullahi’l-havari’nin vaktiyle 800 liraya aldıkları hayfa yakınlarındaki mülkleri; hazire, dordore ve nefbate çiftliklerini 18.000 liraya satmış, ayrıca kendileri de 2.000 lira aracılık parası almışlardı.

Bu satış sonrası bir gece içinde hayfa polis memuru aziz ve zabıta memuru yüzbaşı ali ağaların marifetiyle rus göçmeni 140 aile hayfa sahillerindeki bu araziye yerleştirilmişlerdi.

Padişahın emri nedeniyle arazi satışının yasak olduğunu çok iyi bilen hayfa belediye başkanı mustafa efendi, selahiyetini kullanarak sahte ve kadim tarihli bir ruhsatname ile burada 140 haneli yeni bir yahudi köyü kurmuş, onlardan bir de vergi alarak yıllardır osmanlı vatandaşı olduklarını belgelemeye çalışmıştır.

Bununla da yetinmeyen mustafa efendi güya bunların yıllarca safed ve taberiyye kazaları arasında bulunan “mizrate’l-hafize” köyünde asırlardır yaşadıklarını, ama nüfuslarının unutularak kaydedilmediklerini ileri sürerek onları osmanlı nüfusuna kaydetmiş, 140 fakir yahudi ailesinin altısından, birer mecidiye, toplam altı mecidiye, “nüfusa geç kaydolma” cezası almıştı.

Böylece, bir gecede 140 yahudi aileye osmanlı vatandaşı olarak fakirlik ilmuhaberi verilip, birçok devlet hizmetinden bedava yararlanmaları sağlanmıştı. Bakınız bunlar hep ikinci abdülhamid döneminde oluyor… Bir de yahudi yerleşimcilere devlet yardımı veriliyor. Lakin burada bu sahtekarlığı yapanlar, yahudilerden rüşvet alıp toprak sahibi olmalarını sağlayanların tamamı arap. Yani filistinli yerel yöneticiler. Abdülhamid’in jurnal ekibi, yıldız teşkilatı malesef buralarda etkili değil.

Şikayetçilere göre hayfa ve akka’da bu yolla, yahudilerin iskânı sürekli hale ettirilmiştir. Bundan başka, baron bilavaroş‘un vefatıyla sahipsiz kalan zemarin köyüne yahudi koloniciler el koymuş, baron roşeyle yönetimindeki 700 hane yahudi bu köye yerleştirilmişti. Daha sonra da her ne yapılmışsa yapılmış bu arazi yahudilere padişahın emrine aykırı olarak satılmıştı.

Bu köyün çevresindeki eşfiya, emma’l-altun ve emma’l-cemal adlı üç köy de bu arazinin içinde gösterilmiştir. 2-3 bin kuruş kıymetinde harap bir arazi, akka mutasarrıfı sadık paşa tarafından 2.000 liraya yahudilere satılmıştır.

Hayfa ve yafa arasında bulunan hazine-i hassa ile bitişik, dönümü bir kuruştan alınan "haşmezrezzake" adlı 30 dönüm arazi, 30 bin liraya yahudilere satılmıştı. Yine dönümü 3 kuruşa alınan beşbin dönümlük arazi de 15.000 liraya yahudilere satılmıştı. bu, şebekenin faaliyetlerini bütün bütün ortaya çıkarmıştı.

Yahudilerin maddi fedakarlıkları sonucu onlarla iyi geçinen yerel yöneticiler genelde onlara itibar etmiş, müslümanlara fazla yakınlık göstermemişlerdir.

Bunlardan biri olan maykeri nahiyesi müdürü çerkes ali ağa, yahudilerin kalp akça bastıkları ihbarı üzerine, yahudi köylerine gidip soruşturma yapmak isteyince tahkir ve saldırıya uğramış, daha sonra da onların girişimleriyle azledilmişti. onun gönderilmesinden cesaret alan yahudiler, bir takım silah ve mühimmat depolamaya, gizli eğitim kurumları açmaya ve kendilerini engelleyebilecek kişileri hapis ve işkence ile yıldırmaya başlamışlardı.

İşte sizlere ikinci abdülhamid ve yahudiler hakkında bazı gerçekler. Yahudiler filistin’de en fazla toprağa ikinci abdülhamid döneminde sahip olmuştur.

Yazının başına döndüğümüzde, yahudiler için en önemli bayramlardan biri olan roş aşana için bastırılan kartvizite ikinci abdülhamid’in de fotoğrafının konması yadırganamaz. Çünkü siyonizm için herzl ne kadar önemliyse, ikinci abdülhamid’de o kadar değerlidir…

Hayırlı Payitahtlar…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s