HRANT DİNK DOSYASI /// EMİN ARSLAN : ‘Gülen ile ilgili söylemlerim nedeniyle görevden alındım’

‘Gülen ile ilgili söylemlerim nedeniyle görevden alındım’

Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin 35 kişinin yargılandığı davada tanıklığına başvurulan eski emniyet müdürü Arslan, "Fetullah Gülen ile ilgili söylemlerim nedeniyle hedef oldum, görevden alındım." dedi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada tanıklık yapan eski emniyet müdürü Emin Arslan, Dink’in ölümüne ilişkin, "Bence bu kesinlikle FETÖ çetesinin bizlere, askerlere, aydınlara, yani Türkiye’nin kendilerine engel olabilecek kişilerine operasyon yapabilmek için o yıllarda bile bile, kasıtlı olarak yol verdikleri bir cinayetti." dedi.

"FETHULLAH GÜLEN İLE İLGİLİ SÖYLEMLERİM NEDENİYLE HEDEF OLDUM"

Cinayet öncesi dönemde Dink konusu, Malatya’daki konular ve Rahip Santoro cinayeti gibi olaylar üst üste toplandığında, "Yahu bu C şubesinde (İstanbul İstihbarat Dairesi Başkanlığı C Şube) acayip şeyler oluyor" düşüncesinin akla geldiğini belirten Arslan, "Operasyonlar, merkezin ilgili şubesince koordine edilir. ‘Yapılacak bir çalışma birden fazla ili ilgilendiriyorsa ilgili şubenin koordinesiyle yapılmalı’ diyorduk. Tabii bunu diyorduk ama dinlendiğimi bilmiyordum. Bu kadar pervasız olacaklarını düşünmemiştim. Fetullah Gülen ile ilgili söylemlerim nedeniyle hedef oldum, görevden alındım. 2008’de İBDA-C, 2009’da da Hizbullahçı olduğum gerekçesiyle dinlenmişim. 2009 sonunda uyuşturucudan tutuklanıyorum. Özel yetkili mahkemede yapılanları raporuma yazmıştım. Bu kez de Zekeriya Öz beni Odatv, Ergenekon’dan dinliyor. Şimdiki süreç yaşanmasa tekrar içerideydik yani. Bütün bunları, emniyette engel gördükleri benim gibi sembol emniyetçileri devreden çıkarmak için yaptılar." diye konuştu.

Kendi isimleri üzerinden millete gözdağı verildiğini ve rapor hazırlayan Başbakanlık Teftiş Kurulu üyeleri ile kendilerine nasıl baskılar yapıldığını bildiğini kaydeden Arslan, şöyle devam etti:

"Ben Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kaan Köksal’a rapor vermiştim. İkinci Ergenekon iddianamesinde hiç ilgim yokken adım geçmişti. Bu konuları söylerken bana dostça uyarılar gelmeye başlamıştı. O zamana kadar önemsemedim, yapılması gereken metot ve tekniklerle ilgili görüşlerdi. Adım ilgisiz şekilde iddianamede geçince emniyet genel müdürüne o raporu verdim. ‘Benimle ilgili bir tezgah yürüyor’ diye. Operasyona monte edildiğim zaman, ‘Emin Arslan’ın baronla görüşmeleri’ haberleri yayımlanmaya başlandı. Bize bilgi veren sabıkasız bir iş adamıydı halbuki görüştüğüm kişi. Bu öyle bir çete ki yerine göre Hrant Dink konusuna da yol veren, yerine göre hatta işlenmesine göz yuman öyle bir çete ki o yıllarda dinlemeyle elde ettikleri bilgileri gazetelere servis ettiler. Benim yakalanmamla birlikte benimle ilgili dosyanın hiçbir yerinde dinleme kararı yok. Habip Bey ile (iş adamı) ilgili dinleme kararı var. Bu tarihten sonra, gazetelere yapılan bu servislerin hiçbiri dava dosyasında yok. Çünkü amaç algı yaratmak. Resimler nereden temin edildi? 2008 yılında İDB beni İBDA-C’ci olarak dinliyor. Habip B ile bir görüşme yapacağımızı çok iyi biliyorlar. Gazetelere dava dosyasındaymış gibi veriyorlar. Burada yargılanan Ali Fuat Yılmazer, bütün medyaya resimleri dağıtanlardan biri. Ama emniyet mensuplarıyla yaptığı görüşmelerde, ‘operasyonlardan benim ilgim yok, olay uyuşturucu olayı’ diyor."

"BANA, YILMAZER’İ İSTİHBARATTAN ALIN’ DEDİLER"

Tanık Emin Arslan, "Öyle komplike, şimdiye kadar dünyada örneği görülmemiş bir şekilde, ahtapot kolları gibi olan, örgütten ziyade istihbarat örgütlenmesi gibi çalışan, hem dikey hem de yatay örgütlenmesi olan bir örgütle yüz yüzeyiz." ifadesini de kullanarak, C şubenin bütün bu olaylara göz yumduğunu ve yapılacak operasyonlara yol verdiğini savundu.

Olaylar yaşandığı zaman C şube müdürünün Ali Fuat Yılmazer olduğunu öğrendiğini ve Yılmazer’in Ergenekon soruşturması sürecinde de İstanbul İstihbarat Şube müdürlüğü yaptığını kaydeden Arslan, Yılmazer’in kendi zamanında komiser olduğunu, şube müdürünün "bunu benden alın" diye söylediğini, onu istihbarattan çıkaracaklarını, o günlerde istihbarattan ayrılması nedeniyle Yılmazer’e sonrasında ne olduğunu da bilmediğini dile getirdi.

Mahkeme heyeti başkanı Ali İhsan Horasan’ın, "Erhan Tuncel’in Yardımcı İstihbarat Elemanlığı’na (YİE) son verilmesi olayı, mesleki bilgilerinize göre uygun mudur?" diye sorduğu Arslan, "YİE’nin görev başlatılması görevine son verilmesi konusu o ilin istihbarat görevlilerinin değerlendirmesidir. Ama bunu da başkanlıkla koordineli yaparlar. Bunları başkanlık, ilgili il şubesiyle değerlendirir, onay vermeyebilir. Bunun gibi çok örnekler yaşadım. ‘Mutlaka eleman var’ dendiği zaman o il sadece hedef tespitini yapar, elemanı kuşkuya düşürecek bir çalışmanın içine girmez. Başkanlığın planlı istihbarat operasyonu yapması gerekir." değerlendirmesini yaptı.

"DİNK’E SEYEHATE GİTMESİ ÖNERİLEBİLİRDİ"

YİE’nin görevine son verilmesinden sonra istihbaratın, tehlike doğduğu için operasyon yapma görevi olduğunu da vurgulayan Arslan, "Bu ilgili birimin bilgisi doğrultusunda ele alınmalıydı. Dink olayında ise Hrant Dink’e istihbarat tarafından, seyahate giderek uzak durması önerilebilirdi. YİE çıktıktan sonra böylece Dink ve YİE’nin kendisi de tehlikeye atılmamış olurdu." diye konuştu.

Korumaların fazlalaştırılması gibi bir uygulamanın hem hedef şahsı hem de YİE’yi tehlikeye sokabileceğini belirten Arslan, üye hakimin, "Trabzon’dan gelen somut bir tehdit uyarısı var. Dink’in yargılandığı dava vardı Türklüğe hakaretle ilgili ve protesto eylemleri vardı. Bunlardan kaynaklı İstanbul açısından bir yükümlülük doğar mı?" sorusunu da, "İki konuyu ayırmak lazım. Biri yazışma, koordine konusunda. Bunun dışında hayata yönelik tehditler alıyorsa, kendisi de bunu ilgili makamlara bildirmişse, bunu ayrı kurullar değerlendirir illerde. Yine bu değerlendirme sonucunda bir operasyona dönüşecekse başkanlık koordinesinde ilgili illerle yürütülecek bir operasyona zarar vermeyecek bir operasyon yürütülmesi lazım." ifadesini kullandı.

Arslan, "Tanık olarak göstermem üzerine müfettiş Levent Yarımel, log kayıtlarının değiştirilmeye teşebbüs edildiği konusunda savcılığa ifade verdi bildiğim kadarıyla." dedi.

"O SİYASİ ŞARTLAR İÇİNDE BASKI YAPMAMALARI MÜMKÜN DEĞİLDİ"

Bir soru üzerine, İDB’deki C şubesinin, YİE’nin görevine son verilmesinden sonra, "Artık eleman yok, bu adamı (Hrant Dink) koruyun" diyerek yapılacak işlemleri anlatmaları ve ilgili birime bildirmeleri gerektiğini de söyleyen Arslan, "Anladığım kadarıyla İstanbul’un YİE’nin görevine son verilmesinden haberi yoktu. C şubenin, ‘eleman çıktı, artık bu grup serseri mayın gibidir, kontrolde değildir, gerekli tedbirleri alın’ diye İstanbul’a bildirmesi lazım." dedi.

Emin Arslan, davanın sanıklarından eski Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay’ın, Başbakanlık Teftiş Kurulu müfettişlerine bir baskı olup olmadığı yönündeki sorusunu da "Başbakanlık teftiş kurulu üyelerinin hepsi bizim gibi dinlemeye alınmış. Kurul başkanının, ‘Ali Fuat Yılmazer ve Ramazan Akyürek’in isimleri rapora kesinlikle eklenmeyecek’ diye baskı yaptığını müfettişlerden, o çevredeki kişilerden çok net biliyorum. Hatta direnmelerini, herkesin üzerlerine düşeni yapması gerektiğini söyleyen bir kişiyim. Ben tutuklandım tabii. Herkese yapıldı, her yere yapıldı o yıllarda. Düşünebiliyor musunuz; Başbakanlık Teftiş Kurulu başkanı, sanıklara baskı yapıyor. Bakın, böyle bir durumda hem doğal baskı oluşuyor hem psikolojik baskı oluyor. O siyasi şartlar içinde baskı yapmaması mümkün değil. Direnen müfettişleri kutlarım." beyanında bulundu.

"SADECE DÜZ YAZIYLA MI KALINIR?"

Eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler’in, "Trabzon’un yazdığı yazı dışında (F4) hiç bir bilgi bize gelmedi. Teknik rapor gelmedi, İDB ile hiçbir görüşme yapılmadı. Trabzon’da böyle bir bilgi varsa, o ilin il emniyet müdürüne, valisine, değişen müdürüne, istihbarat dairesine, ilgili şube personeline, bu konular söylenmez miydi?Sadece düz azıyla mı kalınır? Böyle bir bilgi sadece düz yazıyla mı aktarılır, yoksa birçok görüşme, gelişme takip edilir mi?" sorusunu da cevaplayan Arslan, şöyle konuştu:

" ‘İhmal ve kasıt bir ölçüde var’ derken bunu kastediyordum. Böyle ciddi bir konu, ‘öldürülecek’ bilgisi, planlı operasyon konusu artık. ‘Bir elemanımız var, bilgiler alıyoruz, İstanbul’da öldürme eylemine girecekler’ diye yeni gelmiş emniyet müdürüne bilgilendirme yapılması gerekirdi. Başkanlığa da hakeza. Başkanlığın iş hacmi fazla tamam ama medyaya yansımış bir kişiyle ilgili Trabzon’un, elemana dayalı bir çalışması var. ‘Trabzon’daki bir grubun bu adamı öldürmeye niyeti var’ diye İDB’ye iletilmesi gerekirdi. Personel toplantılarıyla ilgili de istihbarattaki herkese bilmesi gerektiği kadar bilgi verilir. Eleman bilgisinin dışarı çıkmaması için çok yaygınlaştırma yapılmaz. Ama Dink gibi kamuoyunda adı geçen, tehditler alan bir kişiyle ilgili ciddi bir konunun, benim çalışmalarım ve deneyimlerime göre il emniyet müdürüne bildirilmesi gerekirdi."

"TRABZON GÖREVİNİ YAPMIŞ, BAŞKANLIĞIN YAPMASI LAZIM"

Arslan, Güler’in "F4 raporu İDB’ye gidiyor, ‘öldürülecek’ denilerek. Buradaki ‘öldürülecek’ yazısı, ‘ses getirici’ şeklinde tevil edilebilir mi?" şeklindeki sorusunu da, "Neden başkanlığa esas, ‘öldürülecek’ bilgisi yer alan F4 raporu gidiyor da, İstanbul’a ‘ses getirecek’ denilen yazı gönderiliyor anlamış değilim. Yani ben istihbarat yaşantımda böyle bir farklılık görmedim, yaşamadım. Sebebini de bilmiyorum. Mantığı da yok. İlgili şubelerin ses getirecek diye yazıya da ihtiyacı yok. Trabzon görevini yapmış. Başkanlığın yapması lazım. Ben il istihbarat müdürü olsam İstanbul’da, yazıya da ihtiyaç duymam. O yazı anlamsız, lüzumsuz, gerek olmayan bir yazı. ‘Uyaralım’ anlamındaysa, ‘öldürme’yi niye değişiyor bir anlam veremedim yani. ‘Ses getirecek eylem’ rezil etmeyi de kapsar, ben ‘ölüm’ anlamam. Öldürme bambaşka." diye cevapladı.

Sanıklardan Erhan Tuncel’in sorularını da cevaplayan Emin Arslan, gönderilen F4 raporunda "Dink’in öldürüleceği" bilgisi geçtiği için bu raporun İDB tarafından önceliğe alınması gerektiğini de belirterek, Tuncel’in Yardımcı İstihbarat Elemanı olarak Dink’in öldürüleceği bilgisini vermesi nedeniyle üzerine düşen görevi yerine getirdiğini aktardı.

Duruşma devam ediyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s