İKLİM & KÜRESEL ISINMA DOSYASI : İklim değişikliği ve sonuçları

İklim değişikliği ve sonuçları

Dünya iklimi, hava kirliliği ve ozon tabakasının delinmesinden dolayı tehlike altındadır. Daha önceki yazılarımızda (1) buna değinmiştik. Anlaşılan o ki; geleceğin mimarları harekete geçmiş durumda.

İklim değişikliğinin ilk sonuçları görülmeye başladı. Amerika kıtasının kuzeyinde buzulların erimesinden kaynaklanan yeni suyolları açıldı. 2010 yılında sadece 4 geminin geçtiği Kuzey Deniz Hattını, 2014 yılında 71 gemi kullandı. Bu rakam her yıl asimetrik olarak artmakta.

California Üniversitesi’nden Laurence C. Smith ve Scott R. Stephenson, 2050 yılında sıradan gemilerin kuzey buz rotasını izleyebileceğini ve orta halli buza dayanıklı bir geminin Pasifik ve Atlantik Okyanuslarını daha kısa yolla birleştirebileceğini belirtti. Bu rotalar şimdiden işlemeye başladı.

2014 Şubat ayında Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı John Kerry, ABD’nin Arktika için bir elçi atayacağını açıkladı ve sınırları Kuzey Kutup Dairesi ile çizilen bu bölgenin ABD için öneminin altını çizdi.

Arktik bölgesine sınırı olan 8 ülke; ABD, Kanada, Norveç, Finlandiya, İsveç, Danimarka, İzlanda ve Rusya tarafından 1996 yılında oluşturulan Arktik Konseyine 2015-2017 yılları arasında ABD başkanlık edecek.

Arktika hakkında yapılmış en kapsamlı araştırmalardan 2008 tarihli ABD Jeolojik Araştırması’na göre, bu bölgede 90 milyar varil petrol, 47 trilyon metreküp doğalgaz ve 44 milyar varil de doğal gaz sıvısı rezervi mevcut.

Bu rakamlar, 2013 itibariyle dünyanın kanıtlanmış petrol rezervlerinin (1,7 trilyon varil) yaklaşık % 6’sına ve daha önemlisi, dünyanın kanıtlanmış doğal gaz rezervlerinin (187 trilyon metreküp) dörtte birine denk.

Mukayese gerekirse, Arktika’daki rezervler Türkiye’nin petrol tüketimini yaklaşık 330 yıl, doğal gaz tüketimini ise bin yıl karşılayacak seviyede.

Arktika’daki bütün kaynakların yarıdan fazlası Rusya’nın, beşte biri ise ABD’nin egemenlik sahasında. Rusya, halihazırda dünyanın en büyük petrol ve doğal gaz ihracatçılarından biri. Rusya’nın bu bölgedeki kaynakları, konumunu daha uzun yıllar korumasını sağlayacak. (2)

Bu alandaki rezervler çok cazip olsa da, iklim değişikliği düşünüldüğünde rezervlerin kötü günler için korunmasına karar verildi. Shell petrol şirketi kutuplarda petrol çıkarma işine son verdi.

Havalar ısınıyor

iklim değişikliğinde, 2025 yılında geri dönülmez sınır geçilecek. Planlar 2050 ile 2100 yılları için yapılmaya başladı.

Şimdi bu konuda yapılmış araştırmaların sonuçlarını verelim;

2050 yılında kuraklığın yaşanmayacağı ülkeler; ABD’nin kuzeyi, Baltık ülkeleri, Rusya, Hindistan’ın bir kısmı, Zambiya, Zimbabve, Mozambik, Arjantin, Uruguay, Malezya ve Endonezya. Tarımsal üretimin sıfırlandığı Avrupa ülkeleri, Türkiye, Ortadoğu, Orta Asya, Çin, Avustralya, Afrika’nın büyük çoğunluğu Kuzey ve Güney Amerika yaşanamaz hale gelecek.

Ozon tabakası genişlemesi sonucu çoğu ülke deri kanseri ile savaşacak. 2100 yılında ozon deliği tüm dünyayı kapsayacak.

Türkiye’de son yıllarda ölçülen iklim değişikliği haritasına bakalım.

Ülkemizde soğuk geçen sonbahar, artık sıcak geçiyor. Yaz ortalaması ülkemizde 1.5 derece artmış. Ortalamayı 3 aya yaydığımızda yazın 40-50 derece sıcaklıklara şimdiden alıştık. 2050 yılında bu ortalama 3-4 derece farka çıkacak. Bizde 50-55 derecelere alışacağız. Dünyanın klima devleri şimdiden ülkemizde fabrikalar kurmaya başladı. Avrupa, Ortadoğu, Orta Asya, Kuzey Afrika’ya yakın olmamızdan kaynaklanıyor olmasın? 2050 yılının klima pazarlarına çok yakınız.

Geçen yıllarda yazın yoğun klima kullanmaktan patlayan trafo İstanbul’u elektriksiz bıraktı. Aynı olay yeniden tüm Türkiye çapında yaşandı. Demek ki, daha fazla elektrik üretmemiz gerekiyor. 2050 yılına kadar ortaya çıkacak kuraklıkta HES’lerimiz (hidroelektrik santralleri) çalışamaz hale gelebilir. Şimdiden Türkiye ve Dünya yeni nesil nükleer santrallerini kurmaya başladılar. Başka türlü elektrik ihtiyacını karşılamaz çok zor. Hatta imkansız gibi. Yenilenebilir enerjinin (rüzgar, ayna solar yada güneş panelli vs.) maliyeti çok yüksek, gece-gündüz, mevsim ile sınırlı.

2050-2100 yıllarında denizden arıtılan suyu içip, tarlamızı sulayacağız. Bunun için daha çok elektriğimiz olması lazım. Alternatif elektrik üretiminin gelişmiş yolları bulunacak (Gemasolar güneş enerjisi santrali yada manyetik pozitif fayda santralleri).

Petrol ve kömür kullanımı ise “günah keçisi” olacak. Nefret edilen bir yakıt olacak. Doğalgaz ve metan türevleri santrallerde kullanımı ise iklimi dahada ısıtabilir.

2050–2100 arasında dünyada yaşanacak sorunlar;

2050–2100 arasında, 50 yıl içinde dünya nüfusu 9-12 milyar arasında olacak. (min. ve max. istatiksel tahmin)

Kuraklık; uzun süreli kuraklıklar yaşanacak, çok sayıda göl kuruyacak. (Aral, Urmiye ve Tuz gölü kurudu) Tarım üretimleri azalacak, gıda savaşları başlayacak.

Denizlerin yükselmesi; küçük adalar yok olacak. Maldivler yönetimi, şimdiden başka ülkelerden kiralık arsalar almaya başladı. Bir çok ünlü şehir ve kültür / tarih değerleri yok olacak. (Boğaz yalıları, New York, Venedik vs.)

İklim mültecileri; Kuraklık ve aşırı sıcaklık yüzünden insanlar daha yumuşak iklimli ülkelere göç edecek. Bunu engellemek için ülkeler sınırlarına geçilmez duvarlar örecek. (Suriye savaşı ile birlikte Avrupa’ya gitmek isteyen göçmenlerin milyonları bulması, Avrupa’da tel örgülü sınırların kurulmasını zorunlu hale geldi, Schengen vizesinin kaldırılması tartışılıyor) Ülkelerin nüfus yapıları değişecek ve milliyetçilik artacak. Prof. Dr. Hasan Köni’ye göre; Pentagon raporlarına (3) göre 2.7 milyar mülteci güneyden kuzeye göç edecek.

Ozon tabakasının genişlemesi; deri kanserinden ölümleri çoğaltacak. Bunu engellemek için insanlar, Kapadokya gibi yer altı şehirlerinde yaşayacak.

Hastalıklar artacak; hava sıcaklıkların artışı ile böcek sayısı artacak, mikroplar çabuk üreyecek ve kolay ölmeyecek. Sıtma, Zika ve diğer hastalıklar artacak. Arı gibi faydalı böcekler ise yok olacak, Einstein’in korktuğu gibi çiçekler tozlanmayacak, mevye vermeyecek. Aşırı sıcaklıklarda (40 C üstü günlerce süren sıcak dalgaları) ağaçlar artık oksijen değil, karbondioksit üretir.

Dünyada 2100 yıllarına doğru KAOS yaşanacak. Ekonomiler çökecek, insan ölümleri artacak. Gıda ve su azlığından çocuk ve yaşlı ölümleri artacak. Su savaşları başlayacak. (dünya kova çağına girince belki kehanetler gereği su taşıyan kurtarıcı gelecek) Su bitince HAYATTA BİTER.

Kutupların erimesi sonucu güneye inen soğuk su Gulf Stream’i (sıcak su akıntısını) bozulabilir. Bu halde dünyada tam tersi bir etki ile “mini buz devri” yaşanabilir. Bu olay dünyayı kurtarabilir, ama deniz yaşamı büyük çoğunluğu yok olacaktır. (dünya halkı yaşamın büyük bir kısmını feda etme seçeneğini oylayabilir)

Mini buz devrinde sıcak suda kolay üreyen alglar ve minik canlılar yok olunca balık besin zincirinin ilk halkası ortadan kalkacaktır. Mini buz devri, dünya yaşına göre mini olabilir ve 100.000 yıl sürebilir.

Suların yükselmesi ile dünyanın eğimi değişebilir. Bu da mevsimleri değiştirebilir. Bilindiği üzere mevsimler dünyanın eğikliğinden meydana gelir.

Kuraklık yüzünden insanlığın beslenme rejimi değişebilir. Denizlerde yosun tarlaları, et olarak balık ve daha küçük fakat çabuk üreyen hayvansal besinlere yönelme görülebilir. Avrupa Birliği, deniz yosunundan gıda üretimine şimdiden özel destek veriyor.

Daha ılıman Kanada ve Rusya’ya göçler başlar. Göçler daha kalabalık şehirler yaratacak, cinayet, yağma, hırsızlık, tecavüz gibi suç oranlarını arttıracaktır. Çok yakın yaşamaktan dolayı bulaşıcı hastalıklar çabuk yayılacaktır. Pentagon raporunda daha sert önlemler alınması ve göçmenlerin sınırlardan sokulmaması için güneyde Meksika sınırına şimdiden daha etkili (öldürücü) duvar örülmesi tavsiyesi vardır.

Para birimlerin yerine altın, buğday, gıda ürünleri, temiz su ve silah değişim birimi haline gelecektir. Dünyada KAOS yaşanacağı iklim değişikliği ile sabittir.

(1) https://saklitarih.wordpress.com/2012/01/21/kiyamet-dunyanin-sonu-senaryolari/
(2) http://www.bbc.com/turkce/haberler/2014/02/140220_kutup_dairesi_enerji
(3) http://www.hidropolitikakademi.org/tr/pentagonun-iklim-degisimi-riskleri-raporu-durum-ciddi.html
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s