PARAPSİKOLOJİ & GİZEM DOSYASI /// Ürkütücü Bilgi : İnsan Derisiy le Kaplı Kitaplar

İnsanların zihinsel, ruhsal gelişimi için yaptığı ya da yapması önerilen birçok aktivite arasında en çok dile getirilenlerden biri kitap okumaktır. Kitapların türleri, işlevleri, tarihçesi, insanlığa sağladığı-sağlamadığı pek çok şey sayfalarca tartışılabilir. Ancak biz bugünü kitapların daha özel bir versiyonunu incelemeye ayıracağız. Kitapsever insanlar için kitaplar bir dost, yol gösterici, amaçlar için araç, yaşam kaynağı olabilir, fakat kitapseverlerin bile mesafeli kalma ihtimalinin olduğu enteresan kitaplar mevcut: insan derisiyle kaplı kitaplar. Literatürdeki adıyla antropodermik kitap ciltçiliği (anthropodermic bibliopegy )

2eykhzr.jpg

Kitapların insan derisiyle kaplanma fikri nerede, ne zaman, niçin ortaya çıktığı araştırılmış ve üzerine birçok makale yazılmıştır. Bu fikir belki ürkütücü belki canice gelecektir ama Harvard dahil bazı üniversitelerin kütüphanesinde böyle kitaplar var ve bu kitapların oldukça eski bir tarihçesi var.

Roadtrippers’ın haberine göre birkaç yıl önce Harvard Üniversitesi’nin kütüphanesinde tuhaf görünümlü üç kitap fark edildi. Yapılan araştırmalar sonucu bu kitapların insan derisiyle kaplandığı tespit edildi. Hatta kitaplardan birinin cildi, halen hayattayken derisi yüzülmüş bir adamdan geliyordu. Peki nasıl?

Genellikle tabaklama yöntemiyle, yani derinin fiziksel ve kimyasal işlemlere tabi tutulup endüstriyel bir ürün olarak kullanılacak hale getirilmesiyle yapılabilecek bu işlemin ilk örneğinin 13. yüzyıla dayanan Fransızca bir İncil olduğu düşünülse de antropodermik kitap ciltçiliği tam anlamıyla 16. yüzyıl sonlarına doğru başlamıştır. Kadavraların derileriyle ciltlenen anatomi metinlerinin yanında bahsettiğimiz gibi vasiyet olarak yazılan ve vasiyetçinin derisiyle ciltlenen -öldükten sonra yapılan türü-(otoantropodermik kitap ciltçiliği) ciltler var.

skinbook-300x296.jpg

Sadece kadavraların değerlendirilmesi ya da ilginç vasiyet istekleri için değil aynı zamanda bir ceza yöntemi olarak da tercih edilmiştir. Mesela 1828’de Maria Marten isimli bir kadının aşığı tarafından vurulduğu Red Barn Murder olayı gibi davalarda suçlu bulunan katillerin derisiyle ciltlenen adli muamele nüshaları da vardır.

Antropodermik ciltlerin en ünlüsü olarak bilinenlerinden biri Boston Kütüphanesi’ndeki biyografisinin kendi derisiyle ciltlenmesini isteyen James Allen tarafından yazılan “The Highwayman: Narrative of the Life of James Allen alias George Walton” kitabıdır. Bazı üniversitelerin kütüphanesinde bir veya birden fazla antropodermik kitap ciltçiliği örneği bulundurmaktadır. Ancak bu kitapların bazılarının da sanıldığının aksine hayvan derisiyle kaplı olduğu da ortaya çıkmıştır. Mesela Harvard Hukuk kütüphanesinin nadir kitap koleksiyonunda uzun süre insan derisi ile ciltlendiğine inanılan İspanyol yasası üzerine yazılmış bir kitabın yapılan deneyler sonucu koyun derisiyle ciltlendiği kanıtlanmıştır. Diğer yandan 2014 yılında Harvard’ın Houghton Kütüphanesi koleksiyonunda bulunan Arsène Houssaye tarafından yazılan bir kitabın insan derisiyle ciltlendiğini onaylamıştır.

BAZI İLGİNÇ ÖRNEKLER

Dale Carnegie’in Lincoln the Unknown kitabı üzerine kitabın adının işlendiği Afrikan-Amerikan bir adamın derisinden yapılan bir kılıfla kaplanmıştı. Kitap üzerindeki deri Baltimore Hastanesi’nden bir zenciden alınmış ve tabaklanmıştı. Bir başka örnek Fransız astronom Camille Flammarion’un bir kitabı, kadın bir hayranının bağışladığı deri ile ciltlenmiştir.

Practicarum-Cover-and-Spine-300x132.jpg

Avustralya Milli Kütühanesi koleksiyonunda ilk sayfasında “İnsan derisiyle ciltlenmiştir” yazan bir 18. yüzyıl şiir kitabı bulundurmaktadır. Philadelphia’da Mütter Müzesi’ nde birkaç anatomi kitabı bu şekilde ciltlenmiştir. İnsan derisiyle ciltlenenen erotik kitaplar da vardır. Marquis de Sade’ nin kadın göğüslerinden alınan deri ile ciltlenen ve filmi de olan Justine et Juliette kitabı bu tarz kitaplara bir örnektir.

Bu enteresan konuyla ilgili yorumu okuyucularımıza bırakmakla birlikte, bu konunun şuan için farklı alanlarda yaygın olmaması şahsen bir nebze rahatlama hissettirmiştir. İnsan derisiyle kaplı cüzdanların, çantaların ayakkabıların olduğu bir sapkınlık hayal edilmemiştir diye umarız.

Ceren Demir

Harvard Kütüphanesi’ndeki bu kitaplarla ilgili bazı makale ve haberler:

http://web.archive.org/web/20160324094354/http://www.thecrimson.com/article/2006/2/2/the-skinny-on-harvards-rare-book/

http://edition.cnn.com/2014/06/05/us/harvard-book-human-skin/

http://www.cnnturk.com/haber/dunya/harvardda-insan-derisiyle-ciltlenmis-kitap-bulundu

Matematiksel

Sonrası Ürkütücü Bilgi: İnsan Derisiyle Kaplı Kitaplar Matematiksel ilk ortaya çıktı.

Reklamlar

PARAPSİKOLOJİ & GİZEM DOSYASI /// Ürkütücü Bilgi : İnsan Derisiy le Kaplı Kitaplar” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s