ENGELLİ DOSYASI : DOWN SENDROMLU SPORCU CAN’DAN İNSANLIK VE FAIRPLAY DERSİ /// DÜNYA ONLARLA DAHA GÜZEL

Can, benim eski öğrencim.
Mutlaka ama mutlaka okuyun. Benden sonra Cengiz devam etti çalışmalarına ve bu yaşanan olay sonucunda inanıyorum engel’e bakış açınız değişecektir…

Down Sendromlu yüzücü Can Babalık, tüm insanlara müthiş bir centilmenlik dersi verdi.

15 yaşındaki sporcu Can Babalık, Özel Sporcular Spor Federasyonu’nun 2012 yılı faaliyet programında yer alan Türkiye Özel Sporcular Yüzme Şampiyonası’nda rakibine yaptığı fedakârlıkla izleyenlere "Helal sana Can" dedirtti.

O HİKAYE…

100 metre serbestte yarışan ve üçüncü olan Kocaeli Yenidoğan Özel Sporcular Spor Kulübü’nün sporcusu Can Babalık, yarış öncesi antrenörü nezaretinde hazırlıklar yaparken, bir sese kulak misafiri oluyor. Hemen yanı başında aynı kategoride yüzeceği rakibinin hocası "Buradan ya altın ya da gümüş madalyayla dönmelisin" sözlerine dikkat kesiliyor. Isınmalar bitiyor, hakemler başlama veriyor ve sporcular havuzda kıyasıya bir mücadeleye girişiyor. 100 metrenin finişine çok az bir mesafe kala Can Babalık, geriye dönüp bakıyor. Hocasının, ‘mutlaka birinci veya ikinci olacaksın’ dediği rakibi gerisinde… Çok rahat bir şekilde sonuca varacakken, Can Babalık bir anda havuzun ortasında duruyor. Rakibi Can’ı geçerek 100 metrede gümüş madalya alıyor, Can ise yeniden yüzerek arkadaşının ardından üçüncü oluyor.

Havuz ortasında olan olaydan bir anlam çıkaramayan Can Babalık’ın hocası Cengiz Göktaş, yarış sonrası kucaklıyor, sporcusunu. "Hayırdır Can neden durdun bir anda? sorusunu sorar sormaz Can, olayı anlatıyor. Bir anda gözlerinden yaş boşalan Cengiz hoca, Can’ı kucaklıyor "sana da bu yakışır" diyerek anlından öpüyor bu "özel" çocuğu. İki yıldan bu yana Can’ın antrenörlüğünü yapan Cengiz Göktaş, sporcusunu "Gönüllerin Şampiyonu" diye çağırıyor.

Can için "Pırlanta gibi bir kalbe sahip" diyen antrenör Cengiz Göktaş, Can’ın davranışını hepimiz için örnek alınması gereken bir insanlık dersi olarak değerlendiriyor. "Can gibileri çoğalmalı" diyor.

Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanı Gürdal Gümüş de yaşanan bu olay karşısında duygularını, "Onun gibi bir sporcuya sahip olduğumuz için kendimizi çok şanslı sayıyorum. Sporun ruhunda var olan barış, kardeşlik ve centilmenlik ilkesine göre hareket edemeyenler, Can’ın bu davranışı karşısında ne yaparlar doğrusu merak ediyorum. Sporda her şeyin kazanmak olmadığını Can bu asil davranışıyla tüm Türkiye’ye ispat etmiştir. Onu alnından öpüyor ve fair-playlik davranışından dolayı tebrik ediyorum" şeklinde ifade etti.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s