BİLİM DOSYASI /// Matematikçi Bir Kuşak : Bernoulli Ailesi

Matematik tarihine yön veren insanlardan oluşan üç kuşak matematikçi bir aileyi inceleyelim bu yazımızda. Bernoulli Ailesi

Bernoulli-Ailesi.jpg

Johann ve Jakob bir soru üzerine çalışırken

Ancak unutmayalım gerek bu ailenin kalabalık oluşu gerekse yaptıkları çalışmaların çok sayıda olması bu aileyi ve bu ailenin tüm fertlerinin bir yazıda tanıtılmasını olanaksız kılar. Bu nedenle sadece ön bilgiler verelim devamı başka yazılarda gelsin.

Bernoulli ailesi, diferansiyel ve integral hesabın gelişmesinde, uygulanmaya konulmasında ve tüm Avrupa’ya yayılmasında en önde yer almışlar. Fakat aile genelinde olumsuz bir duygu hakimdir. O da rekabet…

Gerek bu ailenin kalabalık oluşu gerekse yaptıkları çalışmaların çok sayıda olması bu aileyi ve bu ailenin tüm fertlerinin tanıtılmasını olanaksız kılar. Yazının daha kolay anlaşılabilmesi için bir soyağacı şablonu çıkaralım. Ancak ailede aynı soy isimleri kullanıldığı için 1- 2 gibi sayı numaraları verelim.

İki kardeş düşündük bunlar Johann ve Jacob Bernoulli: Jacob Bernoulliye Jacob-1 ve Johann Bernoulli’ye ise Johann-1 ismini vereceğiz.

Jacob’un bir oğlu oldu onun ismi Nicolas idi.( Nicolas -1 )

Johann Bernoulli’nin 3 oğlu oldu bunlar Nicolas -2 , Daniel ve Johann-2 idi.

Johann -2 Bernoulli’nin 3 tane çocuğu var. Johann-3, Daniel – 2 ve Jacob – 2

bernoulli-ailesi.jpg

Jocab-1 Bernoulli’nin bilim merakı bir gezi sırasında Robert Boyle ile karşılaştıktan sonra başladı. Aslında aile mesleği ticaretti ve ondan da bu bekleniyordu ancak o ailesinden gizlice Basel Üniversitesi’ndeki matematik ve fizik derslerine girmeye başladı. Bu yetmezmiş gibi kardeşi Johann’ın da bilim ile uğraşması için ısrar ediyordu ve sonunda onu da bu işe bulaştırmayı başardı. Jacob derslerdeki başarısı onu Basel Üniversitesi’nin Matematik Bölümü’nün başına getirdi. Kardeşi Johann ise bu bölüme alınmadı. Bu konu ile ilgili bir kulak kiri ise Johann’ın kardeşi Jacob’un matematiksel bilgilerini kullanıp aynı üniversiteye hoca olmak için başvurusunu Jacob Bernoulli’nin reddetmesidir. Bunun üzerine Johann Bernoulli Groningen Üniversitesi’nden teklif aldı ve uzun yıllar orada çalıştı. Ve uzun yıllar kardeşine küs kaldı.

İkili arasındaki tartışma sadece bundan da ibaret değildi aslında. Bir problem ortaya atılmış ve çözümü için toplanılmıştı. Ama maalesef o problemin başındaki Jacob, Johann’ı çağırmamış onun bilgisinin zaten kendisinde olduğunu vurgulamıştır.

Jocab-1 Bernoulli’nin tek çocuğu olan Nicolaus -1 de babasının izinden giderek matematikçi oldu. Eğitimini Basel Üniversitesi’nden aldıktan sonra diferansiyel denklemler üzerinde çalışmalar yaptı.

Johanna-1 Bernoulli’nin oğullarını kısaca incelersek….

Nicolaus-2 Bernoulli eğitimini Basel Üniversitesinden almış ve devamında Rusya’da bulunan St.Petersburg Üniversitesi Matematik Bölümünde görevini sürdürmüştür.

Daniel Bernoulli fizik ile matematik arasında konularda çalışmıştır. Akışkan Mekaniği üzerinde odaklanmış, İstatistik Bilimine de el atmış bazı dağılımlar üzerinde yeni çalışmalar yürüterek matematiğe kazandırmıştır.

Johann -2 Bernoulli de eğitimini Groningen Üniversitesinde yapmış fakat hukuk eğitimi almıştır. Ama ne fayda! Hukukçu kimliği bir yandan kardeşi Daniel Bernoulli ile Kalkülüsün temelleri üzerinde çalışmışlar ve bugünkü Kalkülüsün birçoğu onların elinden geçmiştir.

Johann-2 Bernoulli’nin çocuklarına göz atarsak…

Johann – 3 Bernoulli matematik ve gökbilimini harmanlayan, gezegenlerin hareketleri üzerinde çalışan bir bilim insanıdır. Birçok bilim akademisinden de önemli ödüller almıştır.

Ailenin son üyesi olan Jacob-2 Bernoulli ise geometri ile yakından ilgilenmiş Basel’de eğitimini almasına rağmen St. Petersburg hayatını sürdürmüş ve Leonhard Euler’in torunu ile evlenmiştir. Efsane sülalenin matematik macerası Jacob-2 Bernoulli ile son bulmuştur.

Matematik tarihine 3 kuşak matematikçi unvanı ile geçen Bernoulli ekibi matematiğe çok şey kazandırdı. Fakat daha detaylı konuşulacak şeyler tabi ki vardır. . Bu soyun yetenekleri, bitmek ve tükenmekten çok uzaktı. Bugün bile Bernoulli’lerin soy ağacının devamı araştırılırsa, yine birçok matematikçinin bulunabileceği şüphe götürmez.

Matematiksel

Sonrası Matematikçi Bir Kuşak: Bernoulli Ailesi Matematiksel ilk ortaya çıktı.

Reklamlar

One thought on “BİLİM DOSYASI /// Matematikçi Bir Kuşak : Bernoulli Ailesi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s