RUSYA DOSYASI /// ‘Fil kafesi’ istihbaratı : Amerikalılar Gagarin’in uzaya gönderildiğini Karamürsel’den öğrenmiş

‘Fil kafesi’ istihbaratı : Amerikalılar Gagarin’in uzaya gönderildiğini Karamürsel’den öğrenmiş

Kocaeli Müze Müdür Vekili Rıdvan Gölcük, ABD’nin Sovyetler’in Yuri Gagarin’i 1961’de uzaya gönderdiğini Kocaeli’de bulunan askeri üsten öğrendiğini söyledi.

Gagarin. (Fotoğraf: NASA)

‘Soğuk Savaş’ yıllarında karşı karşıya gelen ABD ile Sovyetler, birbirlerinin faaliyetlerini incelemek için yakın coğrafyalarda askeri üs kurmuştu.

Küba, Sovyetler’in ‘uydusu’yken, Türkiye’de de ABD üssü vardı. Sovyet kozmonot Yuri Gagarin, 12 Nisan 1961’de Vostok uzay aracıyla, uzaya çıkan ilk insan olmuştu.

‘ABD, Gagarin’in uzaya gönderildiğini Kocaeli’den öğrendi’

Müzeler Haftası nedeniyle düzenlenen konferansa katılan Kocaeli Müze Müdür Vekili Rıdvan Gölcük’ten, konuya dair ilginç bir iddia geldi.

Gölcük, Kocaeli’nin Karamürsel ilçesinde ABD’nin hava üssü bulunduğunu, üstte de istihbarat faaliyetleri için ‘fil kafesi’ adıyla anılan bir yapının bulunduğundan bahsetti.

Gölcük, Gagarin’in uzaya gönderilmesini, ABD’nin bu üsten yaptığı dinlemeler sırasında öğrendiğini kaydetti: “Olay şu ki; Karamürsel Askeri Hava Üssü’nün önemi 1950’li yıllarda ortaya çıkıyor. Çünkü burada istihbarat için ‘fil kafesi’ diye bir yapı bulunuyor. Amerika bununla Sovyetleri dinliyor. Ve en önemli konulardan biri ise 1961 yılında Yuri Gagarin’in uzaya gittiğini buradan dinleniyor. Rusya dışında dünyada bunu ilk bilen tek yer Karamürsel oluyor. Bu anlamda bizim için çok önemli. CIA eski başkanı da bununla ilgili bir anısında yazmış. Çünkü bizde konuşulan bir konu değildi. Kısaca uzaya adam gönderilmesini ilk kez Karamürsel Askeri Üssü öğreniyor.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s