PKK TERÖR ÖRGÜTÜ DOSYASI : PKK’LIDAN İTİRAF

PKK’LIDAN İTİRAF

Teslim olan, ‘Andok-Amed’ kod adlı PKK’lı, askeri birlikleri nasıl izlediklerini en ince ayrıntısına kadar anlattı. 19 yaşındaki PKK’lının itirafları hain tuzakları gözler önüne seriyor.

Diyarbakır’da teslim olan, ‘Andok-Amed’ kod adlı F.Ç,”Mayınlar otomobil iç lastiğine sarıldığı için dedektör tespit edemiyor. Ateşleyici şahıs hedefi bazen 1 hafta bile bekler” dedi.

Operasyonların telsizden takip edilerek tedbir alındığını, gece geç saatlerde asker telsizinde disiplinsiz konuşmalar olduğunu belirten F.Ç. şunları anlattı, "Bir birliğe helikopter gelmesi operasyon başlayacağını gösterir. Eğer karakollarda gece ışık yanıyorsa termal kameralar görüntü alamaz. Işıklar sönerse termalin çalıştığını anlayarak hareket etmiyoruz. Askerlere ait köpekler özellikle eylem anında ağız ve burundan yayılan nefes kokusunu çok iyi aldığından ağız ve burun kapatılarak askeri mevzilere sızma yapılır”

PKK’nın ‘Amed’ olarak adlandırdığı Diyarbakır-Bingöl-Muş bölge sorumlusu Rubar kod adlı Seyfettin Işık’ın yakın koruması olan ve Mayıs ayında Diyarbakır’ın Lice İlçesi’de teslim olan ‘Andok-Amed’ kod adlı 19 yaşındaki F.Ç, kırsal alandaki eylem planları, mayınlı bölgeler ve geçiş güzergahları hakkında önemli bilgiler verince hakkında ceza tertibine yer olmadığına karar verilip serbest bırakıldı.

5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 10 yıl hapis cezası istemiyle hakim karşısına çıkan F.Ç, pişman olduğunu belirterek güvenlik güçlerine önemli itiraflarda bulundu. F.Ç. 5 yıl önce örgüte İran’dan katıldığını kaydederek şöyle dedi: "Hınere, Hakurk, Zap kamplarında kaldım. Üst düzey sorumlu olan Duran Kalkan’ın korumalığını yaptım. Sonra Lice kırsalına gönderilince Amed Eyaleti bölge komutanı Rubar kod Seyfettin Işık’ın korumalığını yaptım. Zayiatsız mayınlama eylemlerinin artırılması planlandı. Başarısız mayınlama eylemleri üst komutanlığa bildirilmez. Teknik açıdan kaynaklandığı düşünülüp cezalandırma olmaz. Mayınlamaya karşı F-16’lar alçak uçuşla değişik frekanslar ile telsiz sinyali gönderip uzaktan kumandalı mayınları patlatıyor ama etkili olmuyor. Aselsan-Kobra veya Motorola telsiz ile parazit mandallama yöntemiyle tuzakladığımız mayınları askerler tespit ediyordu. ‘Şehit Remzi’ kampı alanındaki operasyonda 18 ayrı noktada tuzaklanmış mayınlar bu yöntem ile erken patlatılınca, örgüt çift cihaz yöntemi geliştirdi. Bir patlayıcıya iki el telsizi bağlanıyor. Uygun mesafeden telsizin mandalına aynı anda basılarak patlatılıyor. Bu sistemin önüne geçilmesi mümkün değil. Dedektörle mayın arama başarısızdır. Yola döşenen mayınlar otomobil iç lastiğine sarıldığı için dedektör bunu tespit edemiyor. Mayınlamalar gece yapılır, ateşleyici şahıs hedefi bazen 1 hafta bile bekler.”

MAYINLI ALANLARI AÇIKLADI

Operasyonların telsizden takip edilerek tedbir alındığını, gece geç saatlerde asker telsizinde disiplinsiz konuşmalar olduğunu belirten F.Ç., "Büyük cihazların hangi karakola ait olduğunu belirlemek için dinleme yapıyoruz. Bir birliğe helikopter gelmesi operasyon başlayacağını gösterir. Sikorsky’ler yalnız ve keşif için uçar. Kobra’lar 2’li olarak grubun tespiti ve imhası için uçar. Eğer karakollarda gece ışık yanıyorsa termal kameralar görüntü alamaz. Alsa da görüntü kalitesi düşer. Işıklar sönerse termalin çalıştığını anlayarak hareket etmiyoruz. Askerlere ait köpekler özellikle eylem anında ağız ve burundan yayılan nefes kokusunu çok iyi aldığından ağız ve burun kapatılarak askeri mevzilere sızma yapılır. Askerlerin hareketlerini gece görüşlü cihazlarla izliyoruz. Halen Lice kırsalında Zengesor, Merşintepe, Kermiş boğazı, Keltepe, Tapantepe, Koztepe, Mahkeme tepesi mayınlıdır. Yaz aylarında sıcaklar basınca basma düzenekli mayınlar toplanır. Çünkü köylüler yaylalara çıktığı için risk taşıyor. Ancak uzaktan kumandalı olanlar operasyon riskine karşı sürekli bulundurulur ve her ay pilleri yenilenir. Helikopterlerin indiği noktalar da mayınlandı. PKK’ya cahilliğimden katıldım. Uğruna verdiğimiz mücadelenin hayal olduğunu görünce teslim olmaya karar verdim” dedi.

Lice kırsalındaki 9 silahlı eyleme katılan PKK’lıların da tek tek kimliklerini açıklayan F.Ç. verdiği bilgiler ve silahlı hiçbir eyleme katılmadan teslim olması nedeniyle TCK’nın 221/2 maddesinde yer alan ‘Etkin pişmanlık’ hükümlerinden faydalandırılarak hakkında ceza tertibine yer olmadığına karar verildi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s