YOLSUZLUK DOSYASI : Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye arasında tuhaf altın ticareti

Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye arasındaki tuhaf altın ticareti dikkat çekti. İki ülke arasında yüzlerce milyon dolarlık altın alınıp satılıyor.

Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında, yüzlerce milyon dolarlık altın alınıp satıldığı bildiriliyor. Türkiye’nin altın ihracatı ve ithalatındaki rakamlar, akıllara Rıza Sarraf vakasını getiriyor.

Al Monitor tarafından yapılan habere göre, BAE ile Türkiye arasında, bu yılın ilk çeyreğinde yapılan altın ticareti dikkat çekti.

AYNI ALTIN ALINIP SATILIYOR

Türkiye’nin geçtiğimiz yıllarda azalan altın ticaretinin, bu yıl 2013 seviyelerine geri döndüğü kaydediliyor. Habere göre 2013 yılında 15 milyar dolar ile zirveye ulaşan altın ithalatı, ilk çeyrekte 2.8 milyar dolar olmuştu.

Bu yıl da benzer şekilde ilk çeyrekteki altın ithalatı 2.7 milyar dolar oldu. Bunun yarısıysa BAE’ye gerçekleşti. İşin daha enteresan kısmıysa, BAE’den 1.4 milyar dolar altın alan Türkiye, yılın aynı döneminde BAE’ye 1.7 milyar dolar altın sattı.

TÜİK verilerine göre Mart ayında BAE, Almanya’nın ardından Türk mallarının ikinci büyük alıcısı oldu.

Habere göre Ocak ayında 531 milyon dolar altın satan Türkiye, Şubat ayında 619 milyon dolar, Mart ayındaysa 740 milyon dolar altın sattı, bunların büyük bölümü BAE’ye yapıldı. Aynı aylarda Türkiye’nin altın alışıysa Ocak ayında 400 milyon dolar, Şubat ayında 581 milyon dolar, Mart ayındaysa 678 milyon dolar olarak gerçekleşti. Rakamlardaki yakınlık dikkat çekerken, iki ülkenin karşılıklı olarak neden aynı altınları alıp sattığı bilinmiyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s