MİT DOSYASI : MİT’ten merakla beklenen FETÖ raporu

MİT’ten merakla beklenen FETÖ raporu

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), FETÖ ile ilgili merakla beklenen raporunu açıkladı. Raporun ilk bölümünde 15 Temmuz gecesi MİT’te yaşananlar var.

15 Temmuz darbe girişimine dair en kapsamlı rapor Meclis’te kurulan Darbe Araştırma Komisyonu’nda hazırlandı. Rapor için MİT ve Genelkurmay’dan da bilgi istenmişti. Genelkurmay’dan yanıt verilmezken MİT komisyona 36 sayfalık bir rapor sundu. Raporun ilk bölümünde, 15 Temmuz gecesi MİT’e yönelik saldırılar ve bu saldırılara verilen karşılıklar anlatıldı.

MİT’e ilk ateş 22:38’de açıldı

MİT Müsteşarlığı’na yönelik ilk saldırı, Yenimahalle yerleşkesi/site Güney Nizamiye’ye, Kobra ve Skorsky helikopterleri ile saat 22.38’de havadan ateş açılması ile başladı. Bina saat 06.30’a kadar, beş defa seri olarak tarandı. F-16 uçakları saldırı sırasında alçak uçuş yaparak tacizde bulundu..

Bu sırada MİT’in Beşiktaş’taki İstanbul Bölge Başkanlığı da darbecilerin hedefindeydi. 01.45 sularında, askeri bir helikopterden ateş açıldı, yaklaşık 1,5 saat sonra da iki askeri uçak taciz uçuşu yaptı.

Her iki ildeki saldırıya hafif silahlarla anında karşılık verildi. Açılan yoğun ateş sonucu, Mit Müsteşarı’nı almaya gelen helikopterin yerleşkeye inmesi önlendi.

İstanbul ve Ankara’nın dışında MİT’in Kars Bölge Daire Başkanlığı’na da tank ile girme teşebbüsü açılan ateşle engellendi. Çatışmalarda 3 MİT mensubu yaralandı.

MİT personeli sahada

Rapora göre, MİT, darbe girişimi gecesi Beştepe ve Başbakanlık Çankaya köşkü, Darbenin yönetildiği Akıncı Üssü gibi kritik noktalarda da darbecilerle çatışan personele destek sağladı.

Çatışmaların yoğun olduğu saatlerde MİT Müsteşarı Hakan Fidan da diplomasi trafiği yürütüyordu. Rapora göre Fidan diğer ülkelerdeki muhataplarıyla temaslar kurarak kalkışmanın bir darbe girişimi olduğunu anlattı.

MİT’teki teyakkuz hali demokrasi nöbetlerinin sona erdiği 10 Ağustos tarihine kadar devam etti. Raporda, darbe gecesi "emirlere uymayan, isteksiz davranan, görevini savsaklayan herhangi bir personel olmamıştır" ifadesi yer alırken, bunda 15 Temmuz öncesi FETÖ mensuplarına yönelik teşkilat içindeki operasyonun önemli payının olduğu vurgulandı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s