SİYASİ DOSYA : VATANDAŞ DEVLETİ SORGULUYOR, TÜRK MİLLETİ BİR KURTARICI BEKLİYOR, YER VE GÖK Meral AKŞENER VE EKİBİ DİYOR !

ANNELER ÇOCUKLARINI BU VATAN İÇİN BÜYÜTÜRKEN MHP Mİ? AKP Mİ? CHP Mİ? KAYIKÇI KAVGASI OLUYOR…

VATANDAŞ DEVLETİ SORGULUYOR, TÜRK MİLLETİ BİR KURTARICI BEKLİYOR, YER VE GÖK Meral AKŞENER VE EKİBİ DİYOR !

Türklerin en önemli özelliklerinden birisi Türkçe dilini olumlu, yapıcı, dostça ve geleceğe yönelik yüksek bir ideal ve hedefi inşa için asırlardır biriktirdiği ana kültürü içinde kullanmasıdır. Dilin bozulduğu bir zaman aynı zamanda insan ilişkilerinde olduğu gibi Devlet ilişkilerinde de bozulmayı ve uyumsuzluğu gösterir. Türkler “dil, tarih ve kültür” üçgeni içinde toplumunu yönetir ve tüm dünyaya bu çerçeve içinde bakar.

Bu nedenle devleti yönetmeye talip olanların asla ve asla şaibesi olmamalıdır. Çeşitli söylem ve eylemleriyle farklı mesajlar vererek kuşku veya endişeye meydan verebilecek düşünce, görüntü, tutum ve uygulama veya bir algı yanılsaması ve ötekileştirme oluşturacak eylem ve söylemlerden bu kadrolar ve özellikle yönetimlerin başındakiler uzak tutulabilmeli ve şaibelerden de azade olmalıdır. Bir diğer ifadeyle yönetimlerin başında olanların öngörü yeteneği yüksek olmalı gerçekçi politikaların belirlenmesinde asla hislerine v eğilimlerine yenik düşmemelidir.

Hiçbir kimsenin vazgeçilmez olduğunu asla hiç kimse düşünmemeli hatta alçak gönüllü ve tevazu içinde bir hayatı mazbut ölçüler içinde sürdürmelidir.

Mal varlığının nereden geldiği nasıl kazanıldığı sadece kendisinin ki değil tüm akrabalarının da açıklanabilir olduğuna imkân vermelidir. Kısacası devleti yönetmek bir bakkal dükkânı işletmek, sucuk satmak veya kamu arazilerini işgal ederek gecekondu zenginliği ile anılmamalı hiçbir suiistimalin ve nahoş sayılabilecek geçmişinin de olmadığı kabul edilmelidir. Hatta bu kapsamda bir leke olabilecek kuşku oluşturabilecek bile olmasa yaşam tarzına yönelik bir geçmişi varsa ardından hem yaşadığı dönemde hem ölümünün ardından tarihe davranışları ve söylemleri ile geçeceğini de asla unutmamalıdır.

Şunu hiç kimse asla aklından çıkarmamalıdır. Bugün bu gibi insanları baş tacı edenler yarın düştüğünde en olmadık yanlarını ve açıklarını “ben söylemiştim” diyerek adeta bir roman gibi yazarak anlatacağını, işbirliği içinde oldukları kimselerle yan yana gelebilme sebeplerini ve hatta belgelerini de göstereceği asla akıldan çıkarılmamalıdır.

İşte Türkiye Cumhuriyetini esaretten kurtaran ve yepyeni bir bağımsız devlet kuran büyük Atatürk böyle bir devlet adamıdır. Alnının teriyle kazandığı tüm mal varlığını kendi içinden çıkan ulusuna armağan etmiştir.

Devlet kesesinden iftar vermek ve orada siyaset yapmak hem ahlaken, hem vicdanen ve hem de hukuken ayıp değil ayıp ötesi devlete ve onun kurallarına teamüllerine başkaldırı demektir. İftar kendi kazandığın para ile verilir ve çağırılacak kişiler kategorize edilerek sınıflara ayrılmazlar. Allaha ibadet etmesini bilen gerçek Müslümanlar devletin parasını devlet işlerinde kendi parasını da dini işlerinde kullanır.

Akıl tutulması yaşanan toplumda değerler sistemi dibe vurmuş bir kurtarıcı beklerken MHP gibi bir parti iktidarı ele geçirebileceği bir dönemde iç çekişmeyi, kavgayı ve ayrışmayı tercih edemez. Demokrasi prensipleri içinde hareket etmek zorundadır. Genel Başkan adaylığı partinin en uç noktasında görev yapana bile açık tutulmalı kısaca üyeler ve delegelerin özgür iradesi tecelli ettirilmelidir. Böyle bir lüksü ve hakkı olamaz. Aday belirleme kriterlerinde benden ve bizden olanlar veya karşımızda olanlar ayırımı asla yapılamaz. Bir siyasal partinin tek hedefi vardır: iktidar olmak!

Yasalara mevzuatlara uygun her söylem ve eylem değil susturulmayı; ayakta alkışlanarak kamuoyunu doğrularla gerçeklere dayalı oluşturulmayı bekler. Geciken her saat ve saniye tarihe hangi hasletleriniz veya illetleriniz ile nasıl geçeceğinizi belirtir. Şu asla unutulmasın tarihin hafızası asla ve asla şaşmaz. İlahi adalet mutlaka yerini bulur. Türk milleti bu kapsamda yanıltılmış olsa da er geç mutlaka doğruyu ve gerçeği görür herkese gerek yaşadığı dönemlerde ve gerekse dersini tarih ölçüsünde de çağlayan sular kadar berrak bir şekilde elbet verir.

Gelin yanlışlarınızdan dönün. Ülkemiz ehil olmayan yabancı projelere bel bağlayanlardan mutlaka kurtarılmalıdır. Türk Milliyetçilerine muhalefet asla yakışmıyor. Ülkemizin bölünmesinin dile getirildiği bu dönemde sizin o koltuklarda değil oturmak söz bile söylemek hakkınız olamaz.

On beş yıldır ülkemiz kan ağlıyor. Çatı adayınızın rasyonel olmadığı anlaşıldı. “Beni buraya neye getirdiniz?” sorusunu soran bir kişiden medet umdunuz ve ülkemizi bu asla yakışmayacak tabloya mahkûm ettiniz. Doğru politika üretemediğiniz açıkça görülüyor.

Son söz ülkemiz her geçen gün daha kötüye giderken üç beş kelimeyle kamuoyuna mesaj vermek asla siyaset bilimi içinde kabul edilemez. Örgütleşmeye ve kurumsal yapılara ve yeni yüzlere rol vermeli; statik eskimiş yeniliği algılayamayan kalıplaşmış tutum içindeki kişiler kendiliğinden çekilmeli ve Türkiye’nin önü açılmalıdır!

Tarih sizi istediğiniz gibi değil, kaybettiğiniz yönlerinizle değerlendirir. Ege Üniversitesinde Öğretim Üyesi olarak göre yaparken MHP İl ve İlçelerimizin de talebi doğrultusunda Sayın Devlet Bahçeli beyle görüşerek adaylığım söz konusu oldu. Üniversitemden de bu nedenle ayrıldım. Birde ne görelim el insaf 11. Sıradayım.. ve unvanım bile yok.. 2. sıra adayı Lise mezunu(!) ki oda kuşkulu olmasına rağmen önünde ise ne hikmetse yüksek seçim kurulunu da hiçe sayarak saklayarak ve hile-i şer saydığımız bir eylem ve işlemi kurumsal bir parti olduğunu iddia eden yönetimlerce “üst düzey bürokrat” yazıyor. Siz daha iktidar olmadan böyle yapabiliyor iseniz vay bu ülkenin haline!!! Ancak benim orada ortaya koyduğum duruş, birikimim ve bilgim bunları zorda olsa aşmamı ve haklılığımı ve mücadele etmemi sağladı. Bu durum bir Siyasal Partinin doğru ve ahlaki değerlere olduğu kadar yasal gerekliliklere göre yönetilemeyişi değil mi? Partilerini adaletle ve demokratik teamüllere göre başarı ile yönetemeyenler nasıl olur da bu devlet kuran millete ait ülkeyi yönetirler?…Kaldı ki partisini yönetemeyenlerin ülkemizi de asla yönetemeyeceğinin dışında, hukuk dışı davranan sorumluluklarını yerine getiremeyen anayasamızda “tarafsız cumhurbaşkanı” olduğu açıkça yazan bir kişiye yönelik ortaya attığı safsata ve akıllara durgunluk verecek bir öneriyi getirebiliyor! El insaf, cumhurun başına sana hukuki zemin hazırlayalım! Sen haddini ve hukuki sınırlarını aşıyorsun! Bari seni tutamıyoruz hiç olmazsa seni hukuka uygun hale getirelim! diye parlamenter rejimin çöküşüne ortam hazırlayanları başta seni ve sana destek verenleri de bu büyük Türk milleti vatanseverleri ve gerçek milliyetçileri asla ve asla affetmez.. Bunun hesabını mutlaka görür.

Sonuç olarak böyle kişilere bulunduğu yerde oturmayı ona ve ona benzeyenlere haram eder. Biraz utanma duyguları varsa veya oluşursa zaten orada oturmazlar. Yönetemedikleri ve kendilerine ait olmayı hak etmedikleri o koltukları mutlaka boşaltırlar! Çünkü bilimsel olarak ortak karara uymayan halleri ve konuları tek kişiler alırsa benlik duygusu ve teklik arzusu doğacağından sağlık yönünden “Şizofrenik” bir algı pekişmesi oluşur.

Bu durum siyasal arenalarda ve kurumsal yapılarında oluşur ise “Siyasal-Şizofren” boyutuyla ele alınırlar. Roma’yı yakan Neron ne ise partilerini ve ülkeleri yakanlarda o olur! Tarih bu tip siyasal Şizofrenik davranışları asla karşılıksız bırakmaz. Deli İbrahimler tarihte nasıl anılıyorsa; Recep Tayyipler ve Devlet Bahçeliler de öyle tarihin sayfalarında belirlenen yerlerinde ak, gri ya da kara olarak anılırlar. Devlet ebet müddettir. İster padişah ol isterse sultan miadın doldu ise, tarihe not düşülen yerde ak ya da kara yaşarsın. Sevabın çok ise ne ala! Eğer günahın var ise Allaha havale olunursun..

Selam, sevgi ve saygılarımızla;

Dr. Suavi TUNCAY

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi

Öğretim Üyesi, Şair, Edebiyatçı

ULUSLAR ARASI TÜRKBİLİM DERGİSİ İnternet Sitesi

http://turkbilder.net

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s